خیلی از افرادی که احساس نیاز جهت مراجعه به روانشناس و مشاوره می‌کند یکی از عواملی که می‌تواند جلوی مراجعه کردن آنها را بگیرد این موضوع است که گاهی افراد دنبال بهترین روانشناس هستند.

البته که در هر حرفه‌ای، دسته‌ای هستند که سرآمدتر از دیگران در آن حرفه هستند اما در زمینه روانشناسی یک عامل مداخله گر دیگری وجود دارد و آن رابطه درمانی است.

از آنجا که به طور معمول جلسات مشاوره حداقل 2 تا 3 ماه طول خواهد کشید و در این فرآیند چند ماهه شما جزیی ترین مسائل زندگی خود و افکار، عواطف و احساسات خود را با روانشناس و یا درمانگر خود در میان می‌گذارید، نیاز به یک نوع از رابطه است که در شما سطحی از گشودگی را به وجود بیاورد.

می‌توان به عبارتی دیگر اینگونه بیان کرد که یک اعتماد حداقلی در جلسات درمانی نیاز است که این اعتماد بر شالوده رابطه مراجع کننده و درمانگر بنا خواهد شد و به همین دلیل لزوم رابطه درمانی به شدت احساس می‌گردد.

حال چرا ما به مفهوم رابطه درمانی پرداختیم؟

به این دلیل که امکان دارد شما به سرآمدترین روانشناس شهر خودتان مثلا بهترین و معروف ترین روانشناس تهران مراجعه کنید و بعد از چند جلسه متوجه این موضوع شوید که جلسات شما آنگونه که باید جلو نمی‌رود.

البته که مسائل زیادی در این مشکل دخیل خواهند بود اما بیانگر این موضوع هم می‌تواند باشد که:

لزوما بهترین روانشناس، نمی‌تواند برای شما هم بهترین باشد!

بهترین روانشناس بودن به فاکتورهای متعددی نظیر عیارِعلمی و تجربه بالینی بستگی دارد و متاسفانه ما گاهی با افرادی مواجهه می‌شویم که بیش از عیار علمی و تجربه بالینی داشتن، صرفا به دلایل غیرحرفه ای مشهور شده که این امر می‌تواند آسیبهای جبران ناپذیری به سلامت روان جامعه وارد نماید.

این حق هر مراجعه‌کننده‌ای است که از سوابق علمی و حرفه‌ای درمانگر خود مطلع باشد.

در همین راستا مجموعه چمان همواره آمادۀ ارائه سوابق درمانگران خود به مراجعه کنندگان بوده است.

اما پیشنهاد ما برای آنهایی که به دنبال بهترین درمانگر و مشاور هستند و به همین دلیل از مراجعه جهت بهبود مشکلات خود اجتناب می‌کنند این است که شروع درمان حتی با یک درمانگر با سابقه کم و یا مدرک تحصیلی حداقل که در رشته روانشناسی‌کارشناسی ارشد می‌باشد به مراتب بهتر از به تاخیر انداختن فرایند مشاوره و درمان است.

زیرا مشکلات مربوط به سلامت روان و یا روابط بین فردی در صورت عدم رسیدگی به موقع، امکان این را دارند که عمیقتر شده که این مطلب تلاش و استمرار بیشتری را در جهت بهبود آن مشکل می طلبد.

ما در مجموعه چمان همیشه سعی کرده ایم که مجموعه‌ای از افرادی را که هم از عیارعلمی کافی و هم تجربۀ بالینی مناسب برخوردارند و همچنین مورد تایید اساتید به نام روانشناسی ایران هستند به وجود بیاوریم که در کنار پاسخگویی نیازهای مراجعکنندگان و ایجاد یک امنیت خاطر در آنان، به بهبود سلامت روان جامعه کمک کنیم.

زیرا ما اعتقاد داریم که بهبود سلامت روان یک نفر می‌تواند شبکه وسیعی از تغییر را به وجود بیاورد و اینکه تغییرات بزرگ از مسیر تغییرات کوچک میگذرد.

یکی دیگر از آسیب‌هایی که در فرایند رواندرمانی و همچنین فرایند کاری درمانگران گاه مشهور اما غیرحرفه‌ای مشاهده می‌گردد مربوط به امر ارجاع دادن است.

ارجاع دادن در فرایند رواندرمانی زمانی صورت می‌پذیرد که درمانگر به دلایل مختلفی متوجه این موضوع می‌شود که اگر فرد مراجعه کننده فرایند درمان خود را با متخصص دیگری ارائه دهد در رسیدن به اهداف درمان موثرتر خواهد بود، بنابراین در همین راستا و با مشورت با همکاران و یا مسئول فنی کلینیک درمانگر دیگری را به مراجعکننده معرفی می‌کند.

متاسفانه گاهی اوقات مشاهده می‌گردد که برخی از درمانگران و یا مشاوران با علم به این موضوع یعنی عدم اثربخشی روند درمان و یا پروتکل درمانی مورد نظر، فرایند درمان را ادامه داده و از ارجاع دادن فرد امتناع می‌کنند که رویکردی کاملا غیرانسانی و غیرحرفه‌ای در رواندرمانی می‌باشد.

مشاوران و درمانگران شاغل در مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی چمان همواره نهایت تلاش خود را در جهت کمک به مراجعه کنندگان انجام داده اند تا این حد که ارجاع دادن در کلینیک چمان امری معمول است.

و همچنین فرآیند ارزیابی درمان هر ده جلسه یک بار توسط مسئول فنی کلینیک مورد بررسی قرار می‌گیرد تا از آسیب‌های ذکر شده جلوگیری گردد.

کلینیک چمان هماره سعی کرده است که فارغ از شهرت و نام متخصصین، عیار علمی و بالینی درمانگران را مورد بررسی قرار داده و افرادی دارای اخلاق و صداقت حرفه‌ای را در کادر درمانی خود پذیرا باشد.