مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج شناخت بیشتر، تصمیم بهتر

به محض این که گفتید “بله” یا درخواست ازدواج خود را مطرح کرده اید احتمالا قبل از آن تمام زندگی آینده خود را کاملا با نامزدتان تصور کرده اید به همین دلیل این می‌تواند یکی از بزرگترین تصمیم های زندگی شما باشد که ضرورت مشاوره پیش از ازدواج را نمایان می‌سازد.
مزایای مشاوره ازدواج احتمالاً یکی از دورترین مسائل به ذهن شما هنگام تصمیم گیری برای ازدواج بود. با نزدیکتر شدن تاریخ ازدواج، ممکن است فکر کنید که آیا مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند رابطه شما را با همسرآینده تان تقویت کند.
کافیست تصور کنید که وجود یک متخصص به عنوان شخص ثالث در کنار شما در مورد نکاتی درمورد زندگی مشترک مانند بزرگ کردن فرزندان، نحوه برخورد با خانواده ها، راهبردهای مقابله با استرس های ناشی از ازدواج و موارد دیگر چه مزایایی می‌تواند داشته باشد.
در حالیکه هیچ چیزی به عنوان “اتحاد کامل و بی نقص” وجود ندارد، مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند به شما و شریک زندگی شما کمک کند تا با مواردی که زوجین متاهل با آنها دست و پنجه نرم می کنند، به شکلی سازنده برخورد کنید.
بسیاری از افراد تصور می کنند “مشاوره قبل از ازدواج” فقط برای افرادی است که از قبل درگیر چالش هایی هستند.

همیشه اینگونه نیست؛ شرکت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج به شما و همسرتان کمک می‌کند تا یاد بگیرید که چگونه مسائل را شناسایی کرده و تعارضاتی را که ناگزیر در برخی از مراحل ازدواج و زندگی مشترک شما بوجود می آید برطرف نمایید.

مشاوره قبل از ازدواج برای زوجین در مرحله نامزدی بسیار توصیه می‌شود.مشاوره قبل از ازدواج نوعی از خانواده درمانی است که برای کمک به زوجین جهت در ارتباط ماندن در مواقع بحران است.

این شکل رایج مشاوره زوجین، یک زن و شوهر آینده را با استراتژی های حل و فصل تعارضات آماده می نماید. به عنوان مثال، اطمینان می یابید که چگونه در شرایط اضطراری (مانند مشکلات مالی) در یک سمت و در کنار هم قرار بگیرید.

حتما بخوانید : چطور در ازدواج دوم موفق باشیم؟

هدف از این استراتژی مشاوره پیشگیرانه، جلوگیری از سرزدن رفتارهای مخرب زوجین هنگام بروز مشکلات است که اغلب باعث شکست خوردن ازدواج ها می‌شود.

نمونه هایی از موضوعاتی که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج مورد بحث قرار می گیرد عبارتند از:

  • امورمالی فردی و مشترک
  • سبک های فرزندپروری
  • سبک های ارتباطی
  • استراتژی های حل تعارض
  • سبک های تصمیم گیری
  • نقش های جنسیتی در ازدواج
  • خانواده درمانی

چالش‌های مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج ممکن است برای برخی از افراد چالش هایی ایجاد کند و زوجین در ابتدا ممکن است از ترس یا اضطراب در مورد آنچه که ممکن است در این جلسات آشکار شود، از مشاوره اجتناب نمایند و یا حداقل هراس داشته باشند. مباحث دشوار یا حوزه های نگران کننده قابل توجه ممکن است در جلسات مشاوره مطرح شود.

برخی از زوجین ممکن است برای اولین بار در مورد ارزش ها و باورهای فردی یا شریک ایده آل و نقش های مورد انتظار از او در زندگی مشترک خود بحث کنند.

در حالیکه اختلاف نظرها برای بحث و گفتگو ممکن است به شناسایی برخی از چالش ها کمک کند و آنها را با موفقیت در جلسه مشاوره حل و فصل کنند، برخی دیگر ممکن است تصمیم بگیرند که برخی مسائل غیرقابل سازش هستند و از ازدواج صرف نظر کنند؛ مشاوره پیش از ازدواج باعث می‌شود که شما با حقایق روبه رو شده و تصمیم منطقی تری بگیرید.

ما از ساعت 8 تا 21 در کلینیک هستیم. برای رزرو وقت مشاوره پیش از ازدواج با ما تماس بگیرید:

88652505 - 88652502 - 021

آنچه را که از یک جلسه مشاوره ازدواج پیش‌بینی می‌کنید

فضای جلسات مشاوره قبل از ازدواج ممکن است با توجه به هر درمانگر متفاوت باشد. برخی از درمانگران ممکن است تصمیم بگیرند که هر یک از زوجین را به صورت جداگانه برای یک جلسه یا دو جلسه ببینند، درحالیکه برخی دیگر ممکن است در طول مدت درمان با زوج به عنوان واحد همکاری کنند.

این جلسات جداگانه به درمانگر این فرصت را می‌دهد تا به هر زوج کمک کند تا هرگونه نگرانی ، نقاط قوت و ضعف در رابطه را شناسایی و برطرف کند. همچنین ممکن است به هر زوج کمک کند تا واقع بینانه تر و صریح تر در مورد اهداف خود برای ازدواج صحبت کنند.

همچنین برای هر یک از زوجین فرصتی برای توصیف ازدواج ایده آل خود و هر اقدامی که در جهت رسیدن به آن هدف برداشته اند یا هرگونه چالشی که می بینند مانع رسیدن به آن است، خواهد بود.

حتما بخوانید : علت تکرار شکست عاطفی

در جلسات مشترک، زوجین می توانند در مورد این موضوعات با هم بحث کنند و با کمک درمانگر، راه های مقابله با آنها و هرگونه چالش دیگری که ممکن است در طول ازدواج ایجاد شود را کشف کنند!

به دلیل تعهدی که هر یک از زوجین برای مشاوره و بهبود و تقویت یک رابطه دارد، شرکت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند شروع مثبتی برای مشارکتی مانند ازدواج باشد. نگاه دقیق تر به مزایای مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا مشاوره حرفه ای برای شما و شریک زندگی مناسب است یا خیر.

مشاوره ازدواج چه کمکی به شما می‌کند؟

1. اهداف و تصمیمات مشترک را برای ازدواج خود ایجاد کنید

شما و شریک زندگی تان ممکن است نظرات مختلفی در مورد یک ازدواج شاد و موفق داشته باشید. با بحث درباره اینکه هر دو امیدوارید که چه چیزهایی از ادواج به دست بیاورید، می توانید تفاهمنامه ای را تدوین کنید که ترکیبی از آنچه هر دوی شما می خواهید باشد.

این به شما اهداف مشترک می‌دهد تا در جهت دستیابی به آنچه که هر دو به آن اعتقاد داشته باشید حرکت کنید.

حتما بخوانید : معیارهای انتخاب همسر مناسب برای آقایان

2. سبک های ارتباطی را بفهمید، سازگار شوید و بهبود ببخشید

مشاوره پیش از ازدواج باعث می‌شود که شما و شریک زندگی خود نقاط قوت و ضعف سبک های ارتباطی خود و یکدیگر را بهتر بشناسید. این به شما کمک می‌کند که بدانید که چگونه با سبک-های ارتباطی یکدیگر سازگار شوید تا اطمینان حاصل کنید که در مورد مشکلات احتمالی به جای نادیده گرفتن یا بحث و جدل در مورد آنها، مذاکره ای موفقیت آمیز داشته باشید.

3. اختلافات احتمالی را برطرف کنید قبل از اینکه تبدیل به مشکل شوند.

آیا می دانید که در پس انداز کردن مشکل دارید و این باعث می‌شود شریک زندگی شما عاصی شود؟ مشاوره قبل از ازدواج این فرصت را به شما می‌دهد تا قبل از اینکه بگویید “بله ” مواردی از این دست راحل و فصل کنید.

غالباً زوج ها از صحبت درمورد مشکلاتی که دارند ، خودداری می کنند و تصمیم می‌گیرند باور کنند که در سایه درخشش زندگی تازه متولد شده مشکلاتشان به سادگی از بین می‌روند. این دقیقاً برعکس آماده کردن خود برای داشتن یک ازدواج موفق است. مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک خواهد کرد که اکنون بر روی این مسائل کار کنید و به شما کمک می‌کند درک کنید که اختلافات شما نیازی به تبدیل شدن به مشکلات بزرگتر ندارد.

حتما بخوانید : ازدواج با شخصیت وسواسی جبری چگونه خواهد بود؟

4- اضطراب ازدواج را از سر رد کنید

برای بعضی از افراد مهم نیست که چقدر عاشق طرف مقابل شان باشند ، فکر تعهد مادام العمر هنوز هم می‌تواند زمینه ساز اضطرابدر آنها شود. اگر شما یا شریک زندگی تان با این اضطراب سر و کار دارید، مشاوره قبل از ازدواج گزینه عالی برای شما است.

در طول جلسات مشاوره خود می توانید با علل احتمالی اضطراب و کار بر روی آنها مقابله کنید. رویارویی با مسائل به شما کمک می‌کند تا شما و شریک زندگی تان احساس اطمینان کنید که ازدواج، گام مثبت بعدی برای روابط شما است.

استراتژی‌های موفقیت در مشاوره قبل از ازدواج

اگر شما و همسرتان تصمیم گرفتید که مشاوره حرفه­ای قبل از ازدواج داشته باشید، روش­هایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا بیشترین بهره را از این جلسات کسب کنید.

درک کنید که چالش ­برانگیز خواهد بود:

این باعث می­شود که شما در مورد برخی موارد بحث کنید و با آنها روبرو شوید که ترجیح می­دادید آنها را رها کنید. اما، اینگونه شما و شریک زندگی­تان در روابط­تان رشد می‌کنید!

سعی نکنید “فریب­کاری” کنید:

یا افکار و عقاید را بی ­اهمیت جلوه دهید تا به نظر برسد که شما و شریک زندگی­تان کاملاً سازگار هستید. این نکته کاملاً هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج را که باید با مشکلات روبرو شوید را نادیده می­گیرد.

ما از ساعت 8 تا 21 در کلینیک هستیم. برای رزرو وقت مشاوره پیش از ازدواج با ما تماس بگیرید:

88652505 - 88652502 - 021

بازی “برنده” و “بازنده” را رها کنید

بیاموزید این ایده را قبول کنید که هر دو در زمین بازی برابر هستید. بدانید که زمانی که با مشاور خود می­گزارنید یک “منطقه امن” است و آنچه را که در جلسات مشاوره خود مطرح می‌کنید نمی‌تواند سوخت مجادله­ های آینده یا لحظات “من بهت گفته بودم که” را تامین کند.

رازدار باشید

موارد مطرح شده در جلسات مشاوره را حتی با نزدیکترین دوستان و اعضای خانواده خود در میان نگذارید. آنچه در جلسات مشاوره مطرح می‌کنید فقط برای گوش مشاور و شریک زندگی شما است. فاش کردن این مسائل فقط اعتماد را از بین خواهد برد.

آماده شدن برای ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج چیزی است که شما و همسر آینده­تان باید به طور جدی به عنوان بخشی از استراتژی­تان برای ایجاد ازدواج خود بر پایه و اساسی محکم در نظر بگیرید.

سناریوی زیر را تصور کنید:

شما به تازگی در مکان ماه عسل رویایی خود مستقر شده­اید. می توانید انگشتان پایتان را در ماسه­ های سفید یک استراحتگاه پنج ستاره مشاهده کنید. اگر همچین تصوری از ماه عسل خود دارید و میخواهید بدون هیچ مشکلی این دوران را سپری کنید پس حتما قبل از آن نیاز دارید در مورد سفر خود تحقیق کنید و تا جایی که امکان دارد تمامی مشکلات احتمالی را بررسی و سعی در اجتناب از آنها داشته باشید.

مشاوره حرف ه­ای قبل از ازدواج کمی شبیه برنامه ­ریزی ماه عسل رویایی شما با یک نماینده مسافرتی است. احتمال دارد که شما بدون مداخله خارجی در ازدواج موفق باشید. با این وجود، هنگامی که با یک مشاور حرفه­ای قبل از ازدواج کار می‌کنید، می­توانید احتمال موفقیت را افزایش دهید. امروز اولین قدم را بردارید.

حتما بخوانید : ازدواج با افراد خودشیفته

چمان چگونه با زوج­ها کار می‌کند

روانشناس بالینی کلینیک چمان

مشاوره قبل از ازدواج غالباً فقط در طی چند جلسه توسط متخصصان ارائه می­شود. تعداد جلسات با توجه به نیاز هر زوج متفاوت است.در حالت کلی درمانگران از زوجین درخواست می­کنند انواع فعالیت­ها و تمرین­ها را انجام دهند.

زوجین فعالیت­ها را با هم و یا به طور جداگانه انجام می­دهند تا یاد بگیرند که چطور با هم همکاری خوبی داشته باشند.

تمرین­های قبل از ازدواج ممکن است شامل یک آزمون کتبی یا پرسشنامه، عمل کردن یا پاسخ دادن به موقعیتهای احتمالی که ممکن است در هنگام ازدواج با آنها روبرو شوند(مانند نحوه واکنش نسبت به همسرشان در از دست دادن شغل خود) و یا تفاهم در مورد اهداف ازدواج باشد.

زوج­های شلوغ امروز ممکن است در برنامه­ریزی قرارهای حضوری برای مشاوره دچار مشکل شوند. در کنار مدیریت مسئولیت­های فردی مانند کار و خانواده، زمان منتهی به عروسی شلوغ است.

جلسات مشاوره آنلاین با متخصصان مشاوره و درمان برای زوج­های شلوغی که در تقویت رابطه خود جدی هستند، مناسب است!

برای رزرو وقت مشاوره آنلاین، فرم موجود در اینجا را پر کنید. ما خیلی سریع با شما تماس می گیریم.

سوالات رایج

مشاور پیش از ازدواج چه ­کار می‌کند؟

مشاوره قبل از ازدواج مکالمه بین متخصص، شما و شریک زندگی شماست. در طول جلسات مشاوره قبل از ازدواج، شما، شریک زندگی و مشاور خود در مورد آنچه باعث می­شود رابطه شما را مستحکم­تر کند یاد می­گیرید.

مشاوره به شما کمک می‌کند تا یک دید واقع­ بینانه از خود، شریک زندگی خود و روابط خود داشته باشید.

آیا باید مشاوره قبل از ازدواج را انجام دهید؟

اگر می­خواهید یک امتیاز داشته باشید و دقیقاً بدانید که وارد چه چیزی(زندگی مشترک) می‌شوید، مشاوره قبل از ازدواج بسیار توصیه می­شود. شما یاد می­گیرید که چگونه با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید و اینکه آیا اهداف زندگی، خواسته‌ها و نیازهای شما در همسویی با شریک زندگی­تان است. مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند به هر دو شما بینشی در مورد رفتار شریک زندگی­تان در ازدواج نشان دهد.

حتما بخوانید : ازدواج سفید چیست؟

متوسط هزینه مشاوره قبل از ازدواج چقدر است؟

خدمات مشاوره قبل از ازدواج بسته به محلی که در آن زندگی می‌کنید می‌توانند نوسان زیادی داشته باشند. به ­دلیل هزینه ­های این جلسات و همچنین هزینه ­های بالای ازدواج در ایران، ممکن است برخی از زوجین از شرکت در جلسات پیش از ازدواج صرف­ نظر کنند اما نکته­ای که بایستی مورد توجه قرار گیرد این است که هزینه­ های این جلسات در مقابل منافعی که عاید زندگی مشترک زوجین می­شود بسیار ناچیز است زیرا هزینه جهت داشتن یک شناخت واضح از شریک زندگی و موانع و طریقه برخورد با آنها در زندگی آینده عاقلانه ­ترین سرمایه­ گذاری در آغاز زندگی مشترک می‌تواند باشد

چه زمانی باید مشاوره قبل از ازدواج را شروع کنید؟

به محض شروع درنظر گرفتن ازدواج، خانواده و روابط طولانی ­مدت، شما باید مشاوره قبل از ازدواج را شروع کنید. مزایای مشاوره قبل از ازدواج نامحدود است و به محض شروع فکر کردن در مورد ازدواج می‌تواند مزیت­هایی نسبت به زوجینی که تصمیم به مشاوره گرفتن نگرفته­ اند، برای شما فراهم کند.

مشاوره قبل از ازدواج چه مدت باید ادامه داشته باشد؟

برای مشاوره قبل از ازدواج مدت تعیین شده وجود ندارد. اینکه چه مدت شما و شریک زندگی­تان قبل از ازدواج مشاوره می­گیرید کاملا بستگی به خودتان دارد. مشاوره می‌تواند با پرداختن به چالش­های متداول زناشویی پیش از ازدواج، به زوجین کمک کند تا برای موفقیت در ازدواج آماده شوند.

مشاوره قبل از ازدواج به یک تعهد زمانی نیاز دارد و ممکن است زوجین را جهت رزرو وقت مشاوره را با مشکل مواجه کنند. به همین جهت مشاورین پیش از ازدواج می‌بایست برنامه ­ریزی انعطاف ­پذیری را ارائه دهند.

در مشاوره قبل از ازدواج از چه چیزهایی سؤال می­شود؟

مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند به زوجین کمک کند تا قبل از ازدواج نقاط قوت و ضعف در رابطه خود را شناسایی کنند. مشاور قبل از ازدواج سؤالاتی راجع به زندگی شما ، تاریخچه روابط و سایر سؤالات می­پرسد تا در مورد شما و شریک زندگی­تان بیاموزد.

حتما بخوانید : ترس از تعهد در مردان

آیا مشاوره قبل از ازدواج میزان طلاق را کاهش می­دهد؟

تحقیقات نشان داده است که مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند به زوجین کمک کند تا با پرداختن به مشکلات زناشویی از پیش، میزان طلاق را کاهش دهند. زوج‌هایی که تصمیم می­گیرند در مشاوره قبل از ازدواج شرکت کنند، با آماده‌سازی از پیش برای زندگی زناشویی، خود را از این مزیت بهره‌مند می­سازند.

چگونه می‌توانم بفهمم که ازدواج من صحیح است؟

فقط شما می­دانید که از یک شریک زندگی و رابطه چه می­خواهید. وقتی شریکی پیدا کردید که نیازهای شما را برآورده کند و برعکس­، ممکن است به فکر ازدواج بیافتید.

شرکت در جلسات مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می‌کند تا در مورد نیازهای خود و نیازهای شریک زندگی خود بیشتر بدانید. موضوعات مشترک برای رسیدگی در جلسات مشاوره قبل از ازدواج شامل نیازهای جسمی، نیازهای عاطفی، نیازهای مالی، ترجیحات جنسی، مذهب و فرزندآوریاست.

حتما بخوانید : انتخاب همسر مناسب برای خانم ها

آیا کتاب­های خودیاری و یا فایل­های صوتی کمک­ کننده هستند؟

وقتی هم هزینه و هم محدودیت وجود دارد، بسیاری از کتاب­های خودیاری، دی­وی­دی و فایل­های صوتی نیز می‌توانند نوعی مشاوره قبل از ازدواج باشند. بسیاری از این منابع توسط متخصصان بهداشت روان تالیف شده‌اند، گرچه توانایی جایگزین شدن به جای یک مشاوره حرفه­ای را ندارند.

مشاوره پیش از ازدواج به شرکت­ کنندگان فضای امنی برای گفتگو در مورد نگرانی­ها می­دهد شنیدن شریک زندگی موجب بروز موضوعات یا ابراز افکار در مورد رابطه و نقش هر دو شریک در آن رابطه می‌تواند منجر به صدمه دیدن احساسات یا ایجاد تعارض شود.

راستگو بودن در مورد شُبهات رابطه، انتظارات یا اهداف آینده ممکن است منجر به درگیری کوتاه ­مدت بین زوجین شود، اما بسیاری از زوجین می‌توانند با کمک یک درمانگر از این طریق همکاری کنند و زندگی مشترک خود را با یک پایه محکم آغاز کنند.

جلسات مشاوره قبل از ازدواج، چگونگی مقابله با موضوعات مشترک مربوط به این تعهد بلند مدت را به شما یاد می­دهد. مسائل کوچک مانند تصمیم­ گیری در مورد غذا و نوشیدنی یا کارهای خانگی این امکان را دارد که در صورت عدم بررسی، در آینده مشکلات زناشویی ایجاد کند. هنگام ملاقات با یک مشاور حرفه­ای باید بدانید که جلسات شما کاملاً محرمانه است.

ما از ساعت 8 تا 21 در کلینیک هستیم. برای رزرو وقت مشاوره و روانشناسی تماس بگیرید:

88652505 - 88652502 - 021

دیدگاهتان را بنویسید

Post comment